Verona, dejisko opery, „Malý Rím“ ale aj „mesto lásky“ v severnom Taliansku, do ktorého zasadil Shakespeare dej jeho najznámejšieho diela – Rómeo a Júlia. Verona však ponúka omnoho viac.

Mesto Verona má bohatú históriu, ktorá je tu všadeprítomná na každom kroku. Vybrala som pre vás miesta, ktoré stojí za to vidieť a zažiť. Pridala som aj praktické tipy z vlastných skúseností aj od miestnych. Chcem vám ale pripomenúť, že cestovanie nie je naháňačka za pamiatkami, a tak si prispôsobte program podľa toho ako dlho sa tu zdržíte. A tiež… odložte niekedy mapy, navigácie, mobily, a túlajte sa uličkami starého mesta len tak, užívajte si atmosféru pravého Talianska a objavujte svoje vlastné miesta. Verona je na to ako stvorená.

Stručné minimum z dejín

Z bohatej histórie zmienim 2 najvýznamnejšie obdobia, ktorých stopy budete vidieť po celom meste:

  • Verona získala veľký význam počas vlády Rímskej ríše, o čom svedčí aj amfiteáter (1. st.) a ďalšie pamiatky.
  • Vrchol svojej moci dosiahla za vlády kniežacieho rodu della Scala (tal. Scaligeri) od polovice 13. storočia.

1. Piazza Bra s výhľadmi na Arenu

Prehliadku mesta je ideálne začať námestím Bra so vstupom cez mestskú bránu s hodinami – Portoni della Bra.

Portoni della Bra, Verona
Portoni della Bra

Piazza Bra je priestranné námestie, ktorému dominuje rímsky amfiteáter Arena z 1. storočia. Je tretí najväčší (po Koloseu v Ríme a meste Capua) a tiež jeden z najzachovalejších. Výnimočný je aj tým, že dodnes sa tu konajú kultúrne podujatia, koncerty a preslávený operný festival (viac v bode č. 2).

Arena pozostávala z troch radov arkád; z tretej rady sa zachovalo len 5 pilierov s oblúkmi. V 12. storočí ju totiž zasiahlo zemetrasenie, ktoré zničilo aj takmer celú nádhernú fasádu. Konali sa tu gladiátorské zápasy, slúžila tiež ako pevnosť, za vlády Scaligerov aj ako popravisko. Neskôr sa tu konali rytierske turnaje, býčie zápasy a v benátskom období sa na prízemí usadili remeselníci.

Piazza Bra, Verona
Piazza Bra

TIP: Výhľad na Arenu si môžte vychutnať aj z terasy hotela Milano. Nachádza sa tu sky bar Terrazza (Via Tre Marchetti 11), síce malý ale s nádherným výhľadom na Arenu, obzvlášť večer. Pre ubytovaných je tu k dispozícii aj strešné jacuzzi.

2. Operný festival a koncerty v Arene

Operný festival sa v Arene konal prvýkrát v roku 1913 na 100. výročie narodenia Giuseppe Verdiho. Tento rok (2023) sa tu teda bude konať už stý festival opery. Sezóna v Arene trvá cca 2 mesiace v lete, zvyšok roka sa presúva do divadla Teatro Filarmonico, ktoré je takisto klenot medzi divadlami.

Hudobný zážitok z Areny si isto budete pamätať na celý život, takže odporúčam si tu rovno rezervovať lístky. My máme na zozname snov Bocceliho koncert v Arene. Viac info na arena.it.

Arena Verona
Arena di Verona

TIP: Na podujatie radšej nechoďte na poslednú chvíľu. Väčšina ľudí sem prichádza už hodiny pred začiatkom, tak aby sa vám nestalo, že budete sedieť príliš bokom. A stojí za to priplatiť si vankúšik na sedenie.

Pre atmosféru si zatiaľ vychutnajte Live Accoustic od Zucchera:

3. Júliin balkón v Casa di Giulietta

Obchodná ulička Via Mazzini spája námestie Bra s ďalším strategickým námestím – Piazza della Erbe. Kúsok pred ním nájdete obľúbený turistický cieľ, ktorý sem ťahá ľudí z celého sveta. Júliin dom, Casa di Giulietta.

Práve tu sa odohráva dej asi najznámejšieho romantického príbehu svetovej literatúry od Shakespeara – Rómeo a Júlia (1597). Aj keď iba v knižnom svete. Príbeh totiž nie je založený na skutočných udalostiach a postavy sú vymyslené. Tento dom bol postavený v 13. storočí, no slávny balkón, na ktorom stávala Júlia čakajúc na svojho Rómea, bol pristavený až v 30-tych rokoch minulého storočia. Dom pôvodne patril rodine Capello a v roku 1905 ho odkúpilo mesto.

Dnes je toto miesto jedno z najnavštevovanejších vo Verone, no romantiku tu radšej nečakajte. Realitou je veľmi často preplnené nádvorie turistov, ktorí sa snažia dotknúť Júliinej sochy, odfotiť si jej slávny balkón a zanechať na stene zamilovaný odkaz.

Casa di Giulietta, Verona
Casa di Giulietta, Verona

Platí sa tu vstupné?

Nádvorie je otvorené a vstupné sa platí len priamo do Júliinho domu, ak sa chcete odfotiť na balkóne. V dome sú vystavené aj kostýmy z natáčania filmu.

TIP: Vojdite do obchodíku na ľavej strane nádvoria. Z poschodia si môžte pozrieť toto miesto v kľude, z nadhľadu a bez tlačeníc. Dokonca s pekným výhľadom na Júliin balkón aj na jej sochu. V obchodíku predávajú remeselné textilné výrobky a sú tu zvyknutí na turistov.

Shakespearov príbeh je už mnohé storočia súčasťou Verony a tak určite stojí za to prečítať si toto dielo predtým ako ju navštívite. Odporúčam naladiť sa aj filmom Rómeo a Júlia s DiCapriom (1996) alebo Dopisy pre Júliu (2010).

4. Piazza della Erbe

Významným centrom starého mesta je obdĺžniková Piazza della Erbe, ktorá stojí na pôvodnom rímskom fóre (4m pod jej úrovňou). Nachádza sa tu radnica s 83-metrovou vežou Torre dei Lamberti, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný pohľad na mesto. Nájdete tu aj fontánu (14. st.) s rímskou sochou veronskej Madony z 1. storočia.

Na tomto námestí sa bežne konajú kvetinové a zeleninové trhy a je to tradičné miesto, kde si miestni vychutnávajú svoj aperitív. Najtypickejší pre región Veneto je Aperol Spritz alebo Campari Spritz… tak už si len sadnúť, oddychovať a obdivovať krásne fasády.

Piazza della Erbe, Verona
Piazza della Erbe
www.mywowo.net
Piazza delle Erbe

5. Piazza dei Signori

Za námestím Erbe pokračuje menšia ale elegantná Piazza dei Signori. V jej strede je socha Dante Alighieriho, autora Božskej komédie, ktorý vo Verone aj niekoľko rokov žil. Kedysi toto námestie slúžilo ako vládna štvrť Verony, v súčasnosti sa tu konajú sezónne trhy – Vianočný, Veľkonočný či Valentínsky.

TIP: Na námestí nájdete aj jednu z najstarších veronských kaviarní Caffé Dante z roku 1865.

Blízko námestia je cintorín rodiny Scaligeri, ktorá vládla mestu od 13. storočia približne 125 rokov. Náhrobky sú v gotickom štýle s prepychovými baldachýnmi, zaujímavé miesto.

6. Múzeum v hrade Castelvecchio a most Scaligero

V budove stredovekého hradu Castelvecchio dnes sídli múzeum s rozsiahlou zbierkou stredovekého, renesančného a moderného umenia (do 18.st.). Budovu hradu zrekonštruoval architekt Carlo Scarpa v rokoch 1958-1964.

Za hradom sa dá prejsť po stredovekom pešom moste Ponte Scaligero, z ktorého je krásny výhľad na rieku Adižu (Adige) a na nábrežie.

Ponte Scaligero

TIP: vedľa hradu je staroveký kamenný oblúk Arco dei Gavi. Zaujímavé sú dlaždice pod oblúkom, na ktorých sa dodnes zachovali drážky z vozov, ešte z čias Rimanov.

Arco dei Gavi
Verona

7. Prechádzka na kopec Castel San Pietro

Pre trochu iný pohľad na mesto odporúčam prechádzku na kopec San Pietro – cestu nájdete za mostom Ponte Pietra, alebo sa dá vyjsť hore aj lanovkou. Obzvlášť krásne výhľady na mesto sú tu pri západe slnka. Môžte si tu aj oddýchnuť pri káve alebo jedle v reštaurácii Re Teodorico.

Miesto má bohatú históriu, keďže práve tu sa začali usádzať Rimania a odtiaľto postupne rozširovali svoje územie. Pod kopcom môžte vidieť rímske divadlo a na vrchu stojí kostol postavený na mieste pôvodného rímskeho chrámu.

Castel San Pietro Verona
Výhľad z Castel San Pietro
www.funicolarediverona.it

8. Veronská katedrála

V meste nájdete mnoho kostolov z rôznych období, no jedna z tých najzaujímavejších je napr. Veronská katedrála z 12. storočia (názov tiež Duomo di Santa Maria Mattricolare), neďaleko Ponte Pietra. Ďalšie zaujímavé kostoly sú napr. San Zeno alebo Sant Anastasia.

9. Knižnica Capitolare

Prehliadka knižnice možno nie je pre každého, no pre milovníkov kníh a knižníc je toto miesto historický klenot. Najstaršia stále fungujúca knižnica na svete. Nájdete ju na Piazza Duomo, hneď vedľa Veronskej katedrály.

Momentálne tu prebieha rekonštrukcia, takže sú tu prístupné len prehliadky so sprievodcom za vyššie vstupné. Viac info na bibliotecacapitolare.it

10. Oáza pokoja v záhradách Giardino Giusti

Tento park je súčasťou paláca Giusti zo 16. storočia. Je to príjemné miesto plné zelene, sôch, fontán a labyrintov, kde si môžte oddýchnuť od ruchu mesta. Park navštívil napríklad aj Mozart alebo Goethe. Viac info na giardinogiusti.com

Giardino Giusti, Verona
Giardino Giusti
www.giardinogiusti.it

Čo navštíviť v okolí?

  • 20 min: Museo Nicolis – súkromná zbierka áut, motoriek, bicyklov, ale aj foťákov, písacích strojov a volantov F1
  • 30 min: Soave – stredoveká dedinka preslávená bielym vínom
  • 30 min: Lago di Garda – najväčšie talianske jazero

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *