Jogu cvičím doma už roky a za ten čas som spoznala všetky nevýhody, no keď nie je iná možnosť, môžme z „jogy doma“ vyťažiť čo najviac výhod. A tiež mám pre vás jednoduché inšpirácie ako si doma vytvoriť malú jogovú oázu.

Cvičiť doma nie je pre každého. Niekedy to chce veľkú dávku vôle a obzvlášť, keď nemáme stanovený deň, čas alebo značnú sumu na permanentke, ktorá vie dobre motivovať, aby nám neprepadla. Domáce prostredie nás len rozptyľuje, nehovoriac o našich rýchlych zaneprázdnených životoch, kedy je predstava vyložených nôh až príliš lákavá. Cvičenie v kurze má výhodu hlavne odbornosti, kedy vám inštruktor priamo poradí alebo vás usmerní ak necvičíte správne. Ak ale nemáte inú možnosť, dá sa to aj doma, a možno naopak prídete aj na veľa výhod.

Výhody sú napr.:

  • ušetríte čas na presunoch,
  • ušetríte nemalé peniaze,
  • cvičíte vtedy, keď to vyhovuje vám.

Ideálne je samozrejme skombinovať cvičenie v kurze, kde zažijete aj iný relax ako doma + domáce cvičenie, pretože…

Každý pohyb prináša tie najlepšie účinky, keď cvičíme pravidelne, takže je napr. lepšie cvičiť kratšie a častejšie, ako napr. „iba“ 2h raz do týždňa.

Jediné 2 veci, ktoré potrebujete

1. Motivácia

Toto je niečo, kvôli čomu sa zakaždým postavíte a skutočne začnete cvičiť. Pre mňa je to „cítiť sa dobre vo vlastnom tele“. Zvlášť teraz keď som na materskej, moje telo si doslova pýta jogu a každý pohyb v zostave je pre mňa ako balzam. Aké sú tie vaše dôvody? Skúste si odpovedať, pretože bez správnej motivácie pri cvičení dlho nevydržíte.

2. Kvalitný online kurz

Dajte si záležať na kvalitnom kurze. Ja vám môžem odporučiť tieto dva:

Yoga with Adriene
Yogana

Dostupné zdarma na youtube, v angličtine.

S Adriene cvičím už roky a najradšej mám jej 30 day yoga journey – zostavy 30 videí, ktoré vydáva vždy začiatkom roka. Videá majú len cca 30 minút s univerzálnou náročnosťou pre všetkých.

Mimochodom, vôbec to nemusíte stihnúť za 30 dní, skúste vlastné tempo. Ja napr. stihnem 2-3x za týždeň, a niekedy nestihnem ani to, no jej videá ma tak bavia, že vždy sa k tomu vrátim a pokračujem ďalej.

Spoplatnené video kurzy, v češtine.

Z českých a slovenských kurzov mi príde práve Anetka z Yogany najkvalitnejšia, a aj najmilšia. Videá si môžte kúpiť cez web yogana.cz a máte ich už navždy k dispozícii.

V ponuke má napr. aj kurz 1O minút jógy každý deň, čo je výborné práve na pravidelné cvičenie.

Nič viac nepotrebujete 🙂

Domáca jogová oáza

Na jogu skutočne nič viac nepotrebujete. Môžte cvičiť niekde na koberci a v akomkoľvek pohodlnom oblečení, aj v teplákoch.

Tieto ďalšie tipy sú už teda doplnkové inšpirácie, ak si chcete vaše cvičenie doma trochu spríjemniť alebo skvalitniť. Alebo si vytvoriť doma príjemný kútik, jogovú oázu?

  • podložka Yogana – ekologická protišmyková podložka z prírodného kaučuku, ktorá vám vydrží roky
  • legíny Yoginess – európske látky potlačené a šité na Slovensku, vlastné dizajny. Poskytujú aj bezplatnú opravu oblečenia. Zľava 10% s kódom „daysandjoys10“ platí do konca apríla 🙂
  • sviečka – samozrejmosť pre atmosféru
  • aroma difuzér – skúste napríklad levanduľu pre upokojenie alebo citrusové oleje pre osvieženie a energiu
  • DIY čistiaci sprej na podložku – voda+ocot 1:1, pár kvapiek obľúbeného éterického oleja (dezinfekčný účinok má napr. tea tree), rozprašovač napr. z Jysku
  • diár – miesto, kde si budete zapisovať odcvičené dni je tiež dobrá motivácia

Môj tip: Ak sa dá, skúste po cvičení ešte využiť pár minút, ostaňte ležať na podložke, zavrite oči a relaxujte. Môžte si vytvoriť aj nejaký vlastný rituál, čo tak šálka čaju?

Namasté 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *